Tanka Béláné

Általános iskolai tanulmányaimat szülőhelyemen Kabán végeztem, majd Hajdúszoboszlón a Hőgyes Endre Gimnáziumban érettségiztem. Kicsi gyerekként elhatároztam, hogy tanítani szeretnék és a szülőhelyemen. A gimnáziumban döntöttem el, hogy a matematika-fizika tantárgy ismereteit, felfedezéseit, törvényeit szeretném átadni a gyerekeknek. A nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző főiskola matematika-fizika szakon végeztem. Minden évben szerettem volna Kabán elhelyezkedni, de nem volt akkor hely. Így a környező településeken tanítottam, majd 1986-ban sikerült a szülőhelyemen elhelyezkedni. Mindenütt nagyon szerettem tanítani bármelyik évfolyamon. Sok tapasztalatot szereztem. Jó néhány szívet-lelket melengető élményeim, emlékeim szinte naponta felidéződnek. Csodás pillanatok, amikor egy-egy régi kedves volt tanítványommal vagy szüleikkel találkozok és beszélgetünk. Az igazi pedagógus nem csak szaktanár, hanem a diákjainak igazi támogatója, nevelője is egyben. Osztályfőnöki munkám során igyekeztem színes, érdekes kiskamaszkort biztosítani; jó emberi kapcsolatok kiépítését elősegíteni; képességekre a figyelmet ráirányítani; felkészíteni a továbbtanulással járó feladatokra. Egész életen át való tanulás jellemezte a szakmai munkámat is. 1997-ben szereztem informatika tanári diplomát az akkori Kossuth Lajos Tudományegyetemen Debrecenben. Mindegyik tantárgy esetében örömmel használok megfelelő digitális programot az ismeretek átadásához. Nyugdíjba vonulásommal nem szakadt meg a munkám, azóta is folyamatosan tanítok, egyházi iskolában. Szentgyörgyi Albert hitvallása kísérte és kíséri a mai napig munkámat: „Az iskola dolga az, hogy megtanítson szeretni azt, amit csinálunk, és hogy segítsen megtalálni azt, amit szeretünk csinálni.”

Tanka Béláné - tanár (matematika)